چقدر با عجله مي روي مسافر من !

 

و مرگ در چمدان تو ، جاده منتظر است.
نه استــخاره نكـن تازه اول سفــر است
و پيش از آنكه بخواهي به مرگ فكر كني
از اتفــاق دلت مثل آنكه با خبـر است
نه زود مي رسد آري نه مي‎كنــد تا خير
كه هم دقيقه شناس است‎وهم حسابگر است
بدون مرگ از اينجا نمي رويم كه مرگ
براي خانهء دنيــا درست مثل در است
دري كه روبـريت باز مي شــود آرام
درآن زمان كه هياهوي عمر پشت سر است
و مرگ را شبها وقت خواب مي بينم
كه مرگ عطر همان شبدر چهارپر است
و مي رسد كه گلي را به دست ما بدهد
هميشه مرگ همان گلفروش رهگذر است
و بهترين گل خود را به تو تعارف كرد
چرا كه ديد به دست شما قشنگتر است
چقدر با عجله مي روي مسافر من !
به اين سفر كه براي تو آخرين سفر است
چه بي قرار به ساعت نگاه دوخته‎اي
نه استخاره نكن چشم مادرت به در است
و مرگ گوشه‏اي از عكس يادگاري ما
و جاي خال تو پيش مادر و پدر است
و مرگ در چمدان تو ، بر لب جاده
و تو كه با چمدانت،  و جاده منتظر است.
محمد سعيد ميرزايي

 

/ 56 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدي فرجي

قسمی که مرا نيافريدند/ گرجهد کنم ميسرم نيست... براشون تو اون دنيا آرزوی بهروزی دارم.

زهره

سلام دوست عزيز.مثل هميشه از انتخابت لذت بردم.سری به ما هم بزنی بد نيست!!!

راهی

پنجاهمين نفرم...عدد خاصی نيست،اما آن را به فال نيک می گيرم...پنجاهمين کسی که توی اين مربع کوچک برای آمرزش و آسايش روح لاله و لادن دعا می کند و مرگ را «در خروجی»را می ستاید...- مرگ در ذهن اقاقی جاریست - شعر میرزایی هم خيلی قشنگ بود...

كيان

سلام . می تونين به ما کمک کنين ؟ به کمکتون احتياج داريم . تو وبلاگمون منتظريم .

خون

۱- مرگ اگر مرد است گو نزد من آد ... تا در آغوشش بگيرم تنگ ... تنگ ... ” مولانا “ ۲- مرگ هم عرصه ي بايسته اي از زندگي است ... كاش شايسته ي اين خاكسپاري باشيم ” محمد علي بهمني “ ۳- در زماني كه بر خاك غلتيد ... از تگرگ سحر گاهي آن برگ ... زير لب تند با باد مي گفت ... زنده شد زندگي ... مرگ بر مرگ ... ” دكتر شفيعي كدكني “ ۴- جاده ي زندگي راه مرگ است ... مرگ ... ! اي آخرين زندگاني ... ! جاده ي مرگ راه حيات است ... كاروان مي رود ... مانده هاني !

کودک

درود//ابتدا بايد بگويم عزيز دل نقد يعنی بررسی چهارچوب و تکنيکهای نوشتاری و يا حداکثر هدف از بيان نوشته نه وزن کردن احساس يک نوشته!.پس اين کار شما نقد نبود که من بپذيرم يا تحمل کنم بنا بر خواسته‌ی خود شما..گفتی پس بشنو:۱:کجا نوشته شده که يک شعر سپيد بايد حتما خالی از کلمات درشت باشد حضرت استاد اينها استعاره و تشبيهند بيش از اين را در اشعار شاملو ..اخوان..و حتی سهراب و...و خواهی يافت...۲:کجای اين شعر کلمه‌ی درشت(به قول شما قلمبه سلمبه نه آن طور که شما گفتيد..قلنبه سلنبه)داشت.کدام کلام؟اگر اينها برای شمای به ظاهر اديب سنگين است که پس ای"وای اگر از پس امروز بود فردایی"

کودک

..ودر آخر لطفا ترازوی وزن احساس یک شعر نشوید که به گمانم خود شما خرده بویی از آن نبرده اید!..شعر مملو از احساس شاعر و خالق اثر است که معنای دیگری برایش نمی‌یابم پس بی‌تردید شما چشمانتان احساس نمی‌بيند دکتر نياز داريد نه شعر حضرت علامه‌ی دهر!..اگر آن که شما گفتيد نقد بود پس شما نيز اين نقد مرا تاب بيآوريد!..در ضمن نيازی به آرزوی موفقيتی که کرديد برايم نمی‌بينم که "کل اگر طبیب بودی..."را به قدرت قبول دارم پس ابتدا به دنبال موفقیت خود باش دعای ما پیشکش...یاعلی.

کودک

"..3:بنده اشعار غزل سراهای معاصر همچون استاد منزوی(حافظ ثانی)..محمدعلی بهمنی..استاد حسن دلبری..و..وبه حد مکفی در حافظه حتی حفظ دارم چه رسد به مطالعه.اگر این اشعاری که شما می سرایید بدون هیچ پیام اجتماعی یا عرفانی یا فلسفی یا حتی تغزلی صرفا روان نویسی که در یکی به مضرات کشیدن سیگار یک مرد پرداخته و در دیگری به مشاوراملاک اتاق چهار در چهار یعنی 16 متر ،متری چند و الخ...من اینها را شخصا مشتی خزعبل می دانم همانطور که شما بیان مرا شمردید!درضمن سوالی چه کسی شما را آموخته که باید حتما غزل در حال حاضر به صورت معاصر نوشته شود؟مرد شاید مومن!شاید بنده در احساس خود غزل سرایی قدیمی پرداز باشم به شمای مخاطب مربوط است؟نهایتا می توانید نخوانید هرجی بر من نیست